TANITIM


03.07.1992 tarihinde kabul edilen 3837 sayılı yasa ile 11 Temmuz 1992 yılında kurulan Fakültemiz 1995-1996 öğretim yılında 21 öğrenci ile eğitim öğretime başlamıştır.2008 yılından itibaren Uncubozköy yerleşkesinde bulunan 4192  metrekare kapalı alan 1608 metrekare açık alan toplam 5800 metrekare alana  sahip modern binasında eğitim öğretime devam etmektedir.  2016-2017 Eğitim Öğretim yılında toplam 1195 öğrencimiz mevcuttur.Fakültemiz bünyesinde 3 Bölümde; Temel Tıp Bölümünde 11, Dahili Tıp Bilimleri Bölümünde 19, Cerrahi Tıp Bilimleri Bölümünde 13  olmak üzere toplam 43 Anabilim dalı ve 31 bilim dalların'da Profesör 125 Doçent 38, Yardımcı Doçent 22, Uzman 17, Araştırma Görevlisi 217 toplam 419 öğretim üyesi ve öğretim yardımcısı ile hizmet vermektedir.

Fakültemizin temel amacı mesleğini seven, birlik ruhu ile hareket eden, kendini sürekli geliştiren, multidisipliner çalışan, üstün nitelikli hekimler yetiştirmektir. Bilimsel bilgi temelinde mesleğin profesyonelliğini kavramış, problem çözme, eleştirel düşünme, proje üretme ve kanıta dayalı uygulamaları tedavide kullanan hekim profili yetiştirmektir.<2013 yılında eğitimini akredite eden Fakültemiz sürekli  deneyimler ve iyileştirmelerle standartlarını daha da yukarılara taşımaktadır. Öğrencilerimizden alınan geri bildirimler, interaktif tartışmalar ve öğretim üyelerimizin katkıları ile ders programımız hergeçen yıl daha da zenginleşmekte ve güncel değişiklikler yapılmaktadır.

Eğitim programımızın farklı evrelerinde teorik dersler, pratik laboratuvar uygulamaları, mesleksel beceri uygulamaları, interaktif modül, serbest çalışma, aktif eğitim, klinik uygulama, hasta başı eğitimi, hasta başı uygulama, akıl yürütme, hasta yönetimi, bilimsel araştırma yöntemleri, deneyime dayalı öğrenme ve olgu tartışmaları yapılmaktadır. Ayrıca PDÖ oturumları, entegre oturumlar, klinik pratikler,  portfolyo ve NÖKS yöntemleri ile eğitim programımız desteklenmiş ve güçlenmiştir.

Tıp Fakültesi Dekanlığı kapsamlı bir kütüphane hizmeti vermektedir. Özellikle elektronik yayıncılığın gelişmesiyle giderek yaygınlaşan miktarda veri tabanına üye olunmakta ve elektronik kitap abonelikleri öğretim üyelerinin kullanımına sunulmaktadır. Hâlihazırda 19 veri tabanına üyelikle yüzlerce dergi ve kitaba erişim olanaklı olmaktadır.

Fiziksel yapımızın  imkanları doğrultusunda gerekli iyileştirmeler yapılmaya çalışılmaktadır. Bu kapsamda “Beceri Laboratuvarı” sayısı artırılmış, Anatomi Anabilim Dalı bünyesinde TUBİTAK desteği ile “İnteraktif Eğitim Laboratuvarı” kurulmuş, BAP Alt yapı projesi desteği ile “Hücre Temelli Araştırma ve Tedavi Ünitesi” kurulmuş, mevcut kütüphanenin yetersizliği göz önüne alınarak yeni, donanımlı bir kütüphane ve okuma salonu oluşturulmuştur.

Fakültemizde Dönem I, II ve III. öğrencilerin öğrenim gördüğü 4 büyük amfi bulunmaktadır. Bunlardan Dönem I amfisi 193, Dönem II amfisi 192, Dönem III amfisi 174 kişiliktir ve bir adet 141 kişilik ek amfi bulunmaktadır. Klinik eğitim ortamı dışında Uncubozköy yerleşkesi, Hafsa Sultan Hastane binasında Klinik Anabilim dallarında 19 seminer/dershane (40-45 kişilik), Dekanlık binasında 1 multidisipliner dershane (30 kişilik) ve seminer salonu (140 kişilik) vardır. Bunlara ek olarak eski hastanenin bulunduğu Moris Şinasi yerleşkesinde Kardiyoloji ve Göğüs Kalp Damar A.D.’nın kullandığı 30 kişilik 1 dershane bulunmaktadır. Ayrıca Dekanlık binasında bulunan anabilim dallarına ait gerek küçük gruplarda öğrenciler için gerekse yüksek lisans öğrencileri için küçük dershaneler bulunmaktadır. Bunlar Halk Sağlığı Anabilim dalına ait 30 kişilik, Biyokimya ve Klinik Biyokimya Anabilim Dalına ait 30 kişilik, Anatomi Anabilim Dalına ait 30-40 kişilik ve Klinik Farmakoloji Anabilim Dalına ait 20-30 kişilik dershane bulunmaktadır.

Fakültemizde öğrencilerin de katılımının sağlandığı araştırma eğitimi ve altyapısı vardır. Özellikle Fakültemiz tarafından düzenlenen kongrelerde öğrenciler ilgili anabilim dallarındaki öğretim üyeleri ile çalışmaları yürütmekte ve sunumları öğrenciler yapmaktadır.

Tıp Fakültesi Dekanlığı hem öğrenci değişim programlarını destekleyerek öğrencilerimize farklı ortamlarda araştırma ve eğitimlerini geliştirme olanağı sağlamaktadır hem de TÜBİTAK ve BAP projelerinde öğretim üyeleriyle beraber yer alma imkanı sunmaktadır.

ERASMUS değişim programı çerçevesinde öğrencimiz  değişim programlarından yararlanmıştır. Ayrıca FARABİ değişim programı çerçevesinde öğrenci yurt içi üniversitelere eğitim ziyareti yapmışlardır. Bunlar dışında gönüllü olarak  öğrencimiz yurt dışı staj değişim programına katılmaktadır.

Fakültemizin ;TEPDAD Yönetim Kurulu' nun veUTEAK'ın teklifi üzerine, Celal Bayar Üniversitesi Tıp Fakültesi Eğitim Programı' nın Temel Standartları karşıladığı belirlenerek 1.1.2019 tarihinden geçerli olmak kaydı ile 31.12. 2025 tarihine dek 6 yıllığına tam akreditasyon statüsü verilmiştir.2013 yılında eğitimini akredite eden Fakültemiz sürekli  deneyimler ve iyileştirmelerle standartlarını daha da yukarılara taşımaktadır.


 

 


Celal Bayar Üniversitesi © 2014 | Güvenlik ve Gizlilik