FİZİKSEL tIP VE rEHABİLİTASYON ANABİLİM DALI


         Celal Bayar Üniversitesi Tıp Fakültesi, Fiziksel Tıp ve           Rehabilitasyon (FTR) Anabilim Dalı, ilk olarak 1993 yılında, Moris    Şinasi yerleşkesinde 2 oda yataklı bir servis ve 2 oda fizik tedavi ve  rehabilitasyon ünitesi şeklinde kurulmuştur. 1998 yılında naklen  tayinle atanan Prof. Dr. Lale CERRAHOĞLU başkanlığında      Anabilim dalımız yataklı servisi, ayaktan ve yatan hastaların tedavi gördüğü Hafsa Sultan Hastanesinde Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon  ünitesi ve Fiziksel Tıp ve rehabilitasyon polikliniği ile hizmet  vermektedir. 2000 yılında Romatoloji polikliniği, 2010 yılında  Algoloji polikliniği kurulmuştur.

 Bugün Bilimsel araştırma projeleri başkanlığı tarafından elektronöromyografi, ultrasonografi, ve pedobarografi bilgisayar sistemi cihazı, kliniğimize kazandırılmıştır. Kliniğimizde hasta odaları , bir adet egzersiz salonu, 3 adet fizik tedavi odası bulunmaktadır.  Egzersiz salonumuzda CPM (sürekli pasif hareket) cihazı, omuz çarkı, parmak merdiveni, paralel bar gibi yardımcı ekipmanlar bulunmaktadır.Romatoloji bilim dalı ise 2007 yılında anabilim dalımız bünyesinde Doç. Dr. M. Tuncay DURUÖZ tarafından kurulmuş olup, aktif olarak faaliyet göstermektedir. Bilim dalımızda bir Romatoloji yan dal araştırma görevlisi bulunmaktadır. Anadal eğitim süresi 4 yıl yandal eğitim süresi 3 yıldır.

 ANABİLİM DALI ÇALIŞMA ALANLARI
-Kas iskelet sistemi hastalıkları, tanı, tedavi ve rahabilitasyonu (bel ağrısı, boyun ağrısı,  temporomandibuler eklem hastalıkları gibi eklem ağrıları ile seyreden hastalıklar…)
- Ayak hastalıkları tanı, tedavi ve rehabilitasyonu
-Nörolojik rehabilitasyon (medulla spinalis lezyonu, inme, travmatik beyin yaralanması, multiple skleroz, periferik sinir sistemi, miyopati rehabilitasyonu),
-Ortopedik rehabilitasyon (kırık, artroplasti, ampute, el  yaralanmaları  cerrahisi sonrası rehabilitasyonu…),
-Pediatrik rehabilitasyon (serebral palsi rehabilitasyonu…)
-Osteoporoz ve metabolik hastalıklar tanı, tedavi ve rehabilitasyonu
-Romatizmal hastalıklar tanı, tedavi ve rehabilitasyonu (romatoid artrit,  spondilartropatiler…)
-Kardiak ve pulmoner rehabilitasyon
-Ağrı ve tedavisi  sıklıkla ilgilenilen konular arasındadır.

öĞRETİM ÜYELERİMİZ

Prof.Dr.Zeliha ÜNLÜ (AnaBilim Dalı Başkanı)

Prof. Dr.Canan TIKIZ 

Prof.Dr.Ayşe Beyhan Lale CERRAHOĞLU

Doç.Dr.Özgür AKGÜLCelal Bayar Üniversitesi © 2014 | Güvenlik ve Gizlilik