14 Mart Tıp Bayramı etkinlikleri kapsamında Üniversitemiz Tıp Fakültesi, Manisa İl Sağlık Müdürlüğü ve Manisa Tabip Odası tarafından "Dünyada ve Türkiye'de Tıp Eğitiminin Dünü- Bugünü ve Yarını" konulu bir panel düzenlendi. 13 Mart 2017 tarihinde Süleyman Demirel Kültür Merkezinde gerçekleşen panele Rektör Yardımcımız Prof. Dr. Bilal Gümüş, Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Süleyman Sami İlker, Manisa İl Sağlık Müdür Yardımcısı Dr. Hasan Güler, Hafsa Sultan Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Emin Kurt, Manisa Tabip Odası Başkanı Dr. Hasan Semih Bilgin, öğretim üyeleri ve öğrenciler katıldı.
Panel moderatörlüğünü yapan Tıp Fakültesi Tıbbi Genetik Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Fethi Sırrı Çam, 14 Mart Tıp Bayramı kutlamalarının tarihi geçmişi hakkında bilgi vererek, tıp eğitiminin farklı mecralardan geçerek günümüze geldiğini söyledi. Amaçlarının nitelikli hekim yetiştirmek olduğunu ifade eden Dr. Çam, "Mesleklerimizi icra ederken birçok sorun ile karşılaşmakla birlikte, bizim için önemli olan; insan hayatı olduğu için, öncelikle insana nasıl yardım ve hizmet ederiz onu gerçekleştirmektir" dedi.  
Manisa Tabip Odası Başkanı Dr. Hasan Semih Bilgin, "Tıp Eğitiminin Dünü" konulu sunumunda ilk çağlardan başlayarak tıp eğitiminin gelişimi hakkında bilgiler verdi ve bu konuda ilk olarak hekimliğin ele alınması gerektiğini vurgulayarak, "İnsanları hastalıklardan koruyan ve kurtaran hekimlik, tarih öncesi dönemde dini ögeler ve büyünün iç içe geçtiği bir kimlikle başlayıp, zanaatkâra dönüşen ve günümüzde bir bilim insanına evrilen yolculuğunu sürdürmektedir'' dedi.
Türk Tabipleri Birliğinin çalışmaları ve sağlık alanında yapılan diğer çalışmalar ile ilgili de bilgiler veren Dr. H. Semih Bilgin, iyi hekimlik peşinde koşmaktan başka seçeneklerinin olmadığını söyledi.
Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Selim Altan, "Tıp Öğrencisinde Aranan Özellikler" konusunda yaptığı sunumunda, tıp talebesinden tıp öğrencisine geçiş sorunlarından bahsederek tıp fakültesi tercihi ve hekimin nitelikleri hakkında bilgiler verdi. 
Üniversitemiz Tıp Fakültesi Dönem III Öğrencisi Fatih Yasin Yeşil, "Öğrenci Bakışı ile Tıp Eğitimi ve Hekimlik Beklentileri" konusunda yaptığı sunumunda şunları söyledi: "Her çağda olduğu gibi bugün de tıp eğitimi zorlu ve özveri isteyen bir yaşam biçimidir. Geçmişte bilgi eğitimi azdı. Ancak, bilgiye ulaşmak ve mevcut bilgiyi geliştirmek oldukça zordu. Şimdilerde bilgi yükü inanılmaz derecede artmışken teknolojik gelişmelerin imdadımıza yetişmesiyle bilgiye ulaşmak ve araştırma yapmak eskiye göre oldukça kolaylaşmıştır. Gelecekte bu bilgi yükü çığ gibi artacak ve devasa boyutlara ulaşacaktır. Bu bizleri korkutmasın. Çünkü gelişecek olan teknoloji bu bilgi yükünün önüne geçecektir. Yani tıp eğitimi ve hekimlik mesleği teknolojiden ayrı düşünülemez. Şu sıralar özellikle tıp eğitimi kalabalık amfilerde yapılırken, yakın gelecekte bu eğitimler uzaktan eğitim sistemleriyle yapılabilir. Böylece tasarruf ettiğimiz alanlarda tıp ilmine gönül vermiş öğrencilerimize daha rahat çalışabilecekleri ortamlar sunabiliriz. Tasarruf edeceğimiz daha önemli bir şey var ki o da zamandır. Tasarruf edilen bu zamanlarda öğrencilere eğitimlerinin ilk yıllarından itibaren hasta ve toplum sağlığı ile ilgilenebilecekleri ders programları uygulanabilir. Bu programlar öğrencilere hekim olma bilincini erken dönemlerde kazandıracak, iletişim becerilerini geliştirmelerine daha çok yardımcı olacaktır. Hastalarıyla daha iyi iletişime geçebilen hekimler de sağlıkta şiddet olaylarının önüne bir nebze olsun geçebilirler.  Sadece iyi iletişim yetiyor mu? Yetmiyor. Ne yazık ki yaralanan ve hatta şehit olan meslektaşlarımız oluyor. Bu gibi olayların yaşanmaması için, toplumu bilinçlendirmenin ve daha ağır cezalar uygulamanın etkili olacağını düşünüyorum. Bu konuşma vesilesiyle Tıp Bayramınızı kutluyor, hastaların şifa bulmasına sebep olan bu onurlu mesleği yapacak olmaktan gurur duyduğumu belirtmek istiyorum." 
Üniversitemiz Tıp Fakültesi Dekan Yardımcısı Prof. Dr. İpek Akil ise, "Tıp Eğitiminin Bugünü" hakkında bilgiler verdiği konuşmasında, MCBÜ Tıp Fakültesi olarak amaçlarını "Nitelikli ve sürekli bir eğitim programı ile öğrencilerini, öncelikle ülkemizin ihtiyacı olan pratisyen hekimliğe hazırlamak ve mezun olduklarında; toplumumuzun sağlık sorunlarını çözebilecek ve toplum sağlığını yükseltecek; temel ve klinik tıbbi bilgi, mesleksel beceriler ve tutumlarla donatılmış; etik değerlere önem veren;, iletişim becerileri yüksek;  tıp bilimine katkı sağlayan; araştırmacı ve iyi bir birey olarak topluma örnek ve lider olabilecek tıp doktorları yetiştirebilmektir" diye ifade etti.
Manisa İl Sağlık Müdür Yardımcısı Dr. Hasan Güler, "2023 Yılı Sağlık İş Gücü Hedefleri ve Sağlık Eğitimi" konusunda bilgiler vererek değerlendirmelerde bulunduğu konuşmasında ilk kutlamanın 1919'da işgal altındaki İstanbul'da, tıp mesleği mensuplarının vatan savunma hareketi olarak gerçekleştiğini,1976'dan itibaren 14 Mart haftasının "Tıp Haftası" olarak kutlandığını ifade etti.
Panel sonrasında Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Süleyman Sami İlker tarafından panelistlere teşekkür belgesi takdim edildi. Bilim ve Sağlık Kulübü tarafından 22-24 Nisan 2017 tarihlerinde Kuşadası'nda düzenlenecek olan 12. Ulusal Tıp Öğrencisi Kongresine katılım ve çeşitli hediyeler için çekiliş yapıldı. 

 
Celal Bayar Üniversitesi © 2014 | Güvenlik ve Gizlilik