MEME KANSERİ FARKINDALIK ETKİNLİĞİ

Tıp Fakültesi öğrencileri, açtıkları 3 stantla meme kanserinde erken teşhiste önemli olan kendi kendine muayeneyi maket üzerinde anlatarak vatandaşları bilgilendirdi. Meme kanserinde kalıtımsal faktörlerin yanı sıra obezite ve diyabet rahatsızlığının da tetikleyici olduğu vurgulandı.
Celal Bayar Üniversitesi Türk Tıp Öğrencileri Birliği üyeleri ve Manisa Halk Sağlığı Müdürlüğünün ortak etkinliğinde Celal Bayar Üniversitesi Hafsa Sultan Hastanesinde bir Forum Magnesia’da iki olmak üzere toplam 3 ayrı stantta meme kanserinde erken teşhise dikkat çekildi. Stantlarda bulunan kitleli meme maketiyle vatandaşlara meme kanserinin nasıl anlaşılacağı uygulamalı anlatıldı.

Tüm Türkiye’de faaliyet gösteren Türk Tıp Öğrencileri Birliği (TurkMSIC) Celal Bayar Üniversitesi (CBÜ) Başkanı CBÜ Tıp Fakültesi 3. sınıf öğrencisi İsmail Efe Ercil, “Meme kanserine erken teşhis ve meme kanserine karşı farkındalık oluşturma etkinliği gerçekleştiriyoruz. Etkinlikte amacımız insanların meme kanserine özellikle bayanların erken teşhisle hastaneye başvurmalarını sağlayabilmek. Bunun için kendi kendine muayene olan meme kanserine çok önemli bir şekilde kanseri yenmemizi sağlayan bir muayeneyi öğretiyoruz. Manisa Halk Sağlığı Müdürlüğü ile Forum Magnesia’da etkinliğimizi gerçekleştiriyoruz. Burada maketler var. Gönüllülerimize maketin üzerinde kendi kendine muayeneyi öğretiyoruz” dedi

CBÜ Tıp Fakültesi 3. sınıf öğrencisi ve TurkMSIC Üreme Sağlığı Çalışma Kolu Başkanı Onur Coşkun da, şunları söyledi: “bugün CBÜ Hafsa Sultan Hastanesinde ve Forum Magnesia’da 2 olmak üzere 3 stantta halkımıza kendi kendine meme muayenesi ve meme kanserinin risklerini, erken teşhisin önemini anlatmayı hedefliyoruz. Konuyla ilgili kitleli meme maketleri üzerinde isteyen katılımcılara kendi kendine meme muayenesini anlatabiliyoruz."
Manisa’daki sağlıklı yaşam merkezinde ücretsiz mamografi imkanları olduğunu anlatan Coşkun, şöyle konuştu: "İlgili hastaları özellikle risk altında olan hasta gruplarını elimizden geldiğince oraya yönlendiriyoruz. Meme kanseri erken teşhisinde tedavisi çok başarılı olan bir kanser türü. 

Birliğin gönüllü öğrencileri vatandaşlara bir taraftan pembe kurdele, pembe balon ve meme kanserinde erken teşhisin öneminin anlatıldığı broşürleri dağıtırken diğer taraftan uygulamalı olarak kendi kendine muayenenin nasıl yapıldığı anlatıldı.

İLETİŞİM BİLGİLERİ

Telefon: 0 (236) 233 85 86

Telefon: 0 (236) 233 07 18

Faks     : 0 (236) 233 14 66

Adres   : Uncubozköy Yerleşkesi.

Mimar Sinan Bulvarı No:173  45030

Yunusemre- Manisa

Eposta  : tip@cbu.edu.tr

Celal Bayar Üniversitesi © 2014 | Güvenlik ve Gizlilik