11.ulusal öğrenci kongresi

Üniversitemiz Tıp Fakültesi Bilim Kulübü, "Kadın, erkek ve cinsellik" konulu 11. Ulusal Tıp Öğrenci Kongresi'nin açılış töreni, Anemon Otel'e yapıldı. Kongreye, Rektör Yardımcımız Prof. Dr. Bilal Gümüş, Tıp Fakültesi Dekanımız Prof. Dr. Süleyman Sami İlker, Histoloji ve Embriyoloji Anabilim Dalı Başkanımız Prof. Dr. Sevinç İnan, çeşitli üniversitelerden öğretim üyeleri ve 16 üniversiteden 170 öğrenci katıldı. 

Kongrenin açılış konuşmasını yapan Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Süleyman Sami İlker, öğrenciler tarafından düzenlenen kongrenin birçok üniversiteye örnek olduğunu ve öğrencilerin bilimsel kongrelerin nasıl yapıldığını öğrendiklerini söyledi. 

Histoloji Embriyoloji Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Sevinç İnan "Konunun güncel yaklaşımlarını anlatmak amacıyla bu kongreleri düzenliyoruz. Bu yılki konumuz kadın, erkek ve cinsellik oldu. Bugünün güncel yaklaşımlarını paylaşıyoruz. Tıp eğitiminde öğrencilerimizin eksik hissettikleri konular üzerinde kongre düzenliyoruz. Bu sene de günümüzde de önemli olan kadın, erkek ve cinsellik konusu seçildi. Öğrencilerimizin bilgilenmesi ve bu konudaki yenilikleri takip etme ihtiyaçları vardı. Önce kadın ve erkek olarak biz fizyolojimizi öğrenmeliyiz. Günümüzde yüzde 15 oranında kadın ve erkeğe yönelik cinsel sağlık sorunlarıyla karşılaşıyoruz. Toplumumuzda son dönemde cinsel taciz olayları gündeme geldi. Bunun altında cinselliğin normal bir şey olarak görülmemesi yatıyor olabilir. Cinsel eğitimsizlik, normal bir şey olarak görülmemesi taciz tecavüz olaylarını tetikleyebilir. Biz bu konunun seçiminde son dönemde yaşanan taciz tecavüz olaylarını da göz önüne aldık" diye konuştu. 

Konuşmaların ardından akademisyenler tarafından erkek ve kadınlarda cinsellik, cinsel sağlık sorunları, cinsel yolla bulaşan hastalıklarla ilgili sunumlar yapıldı.


Celal Bayar Üniversitesi © 2014 | Güvenlik ve Gizlilik