Üniversitemiz Tıp Fakültesi 17. Dönem Mezuniyet Töreni, 4 Temmuz 2017 tarihinde Süleyman Demirel Kültür Merkezi açık amfide gerçekleştirildi. Törene Manisa Valisi Mustafa Hakan Güvençer, Rektör Vekili Prof. Dr. Bilal Gümüş, İl Jandarma Komutanı Jan. Alb. Özcan Kaplan, Rektör Yardımcılarımız Prof. Dr. Muzaffer Tepekaya ve Prof. Dr. Birol Kovancılar, Yunusemre Belediye Başkan Yardımcısı Mustafa Dandin, Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Süleyman Sami İlker, Sağlık Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ali Kilimcioğlu, Hafsa Sultan Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Emin Kurt, öğretim üyeleri ve mezunların aileleri katıldı.

Mezunlar adına konuşan Tıp Fakültesi dönem birincisi Dr. Tuğba Yıldırım, dünyadaki en kutsal ama aynı zamanda beraberinde önemli sorumlulukları da getiren hekimlik mesleğine adım atmanın haklı gururu ve tatlı heyecanını yaşadıklarını belirterek, "Bugün bizim hayallerimizin gerçek olduğu gündür. Okula başlarken içimizde duyduğumuz heyecan, ilk Latince terimleri duyduğumuzda ya da ilk kadavra gördüğümüzde hissettiğimiz merak, stajlara başlarken ilk üç yılda öğrendiğimiz bilgileri kullanarak hasta görecek olmamızın sevinci, hocalarımızla yaptığımız vizitler ve birlikte tartıştığımız olgular ilk günkü gibi aklımızda. Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün, "Biz her şeyi gençliğe bırakacağız, geleceğin ümidi, ışıklı çiçekleri onlardır. Bütün ümidim gençliktedir." sözünün hakkını veren Türkiye Cumhuriyeti'ne layık, dürüst ve sağduyulu hekimler olacağımıza inanıyorum. Altı yıllık fakülte hayatımızda iyi birer hekim olmamız yolunda bizlere büyük emeği geçen, ufkumuzu genişleten, bizlere örnek olan ve buraya gelerek bizleri onurlandıran tüm hocalarımıza; bu zorlu süreçte birlikte yürüdüğüm, sadece iyi günümde değil kötü günümde de yanımda olan, birlikte birçok güzel anı biriktirdiğim ve umarım biriktirmeye devam edeceğim sevgili arkadaşlarıma,  bugüne kadar attığım her adım ve elde ettiğim her başarıda en büyük paya sahip olan, beni her zaman destekleyen ve yanımda olan, koşulsuz seven canım aileme teşekkür ediyorum" diye konuştu. Prof. Dr. Süleyman Sami İlker, "MCBÜ Tıp Fakültesi, ülkemizdeki eğitimi akredite edilmiş 25 Tıp Fakültesinden biridir." 
Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Süleyman Sami İlker, ülkemizin eğitimi akredite edilmiş 25 Tıp Fakültesinden biri olan Manisa Celal Bayar Üniversitesi Tıp Fakültesinin mezuniyet töreninde Dekan Vekili olarak konuşma yapmanın mutluluğunu yaşadığını belirterek, "Sevgili genç meslektaşlarım, altı yıl önce aileleriniz sizi hekim olmanız için bizlere teslim etti. Birçoğunuz için Manisa yeni bir yer, yeni bir ortamdı. Belki ilk defa geldiğiniz Manisa'ya alışmakta zorlandınız. Ama zamanla siz Manisa'ya Manisa da size alıştı. Belki de hayatınızın en güzel yıllarını burada geçirdiniz. İnanıyorum ki daha iyi bir öğrenci ortamını hak ediyordunuz. Eksiklerimiz oldu, ancak sizler için var gücümüzle çalıştık. Daha iyisini yapmak için tüm yönetim kadrosu olarak kararlılıkla çalışmaktayız. 
Manisa Anadolu'nun en güzel kentlerinden birisidir. Çünkü Manisa; üniversitemizin sembolü de olan laleleriyle, yılkı atlarıyla ünlü, yanı başındaki dumanlı dağın, diğer adıyla Spil Milli Parkının kentidir. Manisa, dünya kültür mirasına alınan ve bir şifa dağıtma geleneği olan mesir macununun şehridir. Hekim Başı Merkez Efendi'nin, hastanemize isim kaynağı olan Yavuz'un eşi, Kanuni'nin annesi Hafsa Sultan'ın kentidir. Şehzadeler kentidir Manisa. Fatih Sultan Mehmet'i, Kanuni Sultan Süleyman'ı yetiştirmiştir. Dünyanın ilk madeni parasını basan Lidyalıların başkenti Sardes bu topraklardadır. Çevreciliğin timsali Ahmet Bedevi'nin, bilinen adıyla Manisa Tarzanı'nın yaşadığı yerdir burası. 2005 yılında 'Avrupa'nın Gelecekteki Kentleri' yarışmasında 200 kenti geride bırakarak birinci olan şehirdir. Bütün bunların yanı sıra Manisa üniversite kentidir. Tıp Fakültesi ve Hafsa Sultan Hastanesi Üniversitemizin halka açılan yüzüdür" dedi.
Prof. Dr. Süleyman Sami İlker velilere de seslenerek, "Sevgili veliler, öğrencilerimiz eğitimini akredite etmiş, bölgesine üçüncü basamak sağlık hizmeti veren büyük bir eğitim kurumundan mezun olmanın gururunu yaşayacaklar. Nereye giderlerse gitsinler, aldıkları eğitim sayesinde hiçbir eksiklik hissetmeyecekler ve hastalarına en doğru yaklaşımı gösterecekler. Aileler bilsinler ki evlatları iyi bir eğitim aldı. Ancak hekimlik mesleğinde eğitim süreklidir" dedi. 
Tıp Fakültesi öğretim üyelerinin bu mutlulukta payının çok büyük olduğunu vurgulayarak, "Her biriniz bilgi, beceri ve ustalığınız ile sanatınızı öğrencilerinize aktardınız. Hepinize öğrencilerimiz ve aileleri adına çok teşekkür ediyorum" dedi. 

Prof. Dr. Süleyman Sami İlker, mezunlara verilen uğurlama çantasına, İş Bankası yayınlarından 1930 ve 40'lı yıllarda var olan uçak fabrikalarımızın hikâyesini anlatan 'Mustafa Kemal'in Uçakları' adlı kitabı koyduklarını dile getirerek, "Bunları size hediye eden Manisa İş Bankası yöneticilerine ve çalışanlarına çok teşekkür ediyorum. Tıp Fakültesi Dekanlığı olarak da evliliğe hazırlık babında 'Mutlu Evlilik Psikolojisi' adlı kitabı mezunların çantasına koyduk. Genç meslektaşlarımızı hayata uğurlarken onları yetiştiren ailelerine, emeği geçen tüm öğretim üyelerine gönülden teşekkürlerimi sunuyorum. Yolunuz ve bahtınız açık olsun" dedi.
Prof. Dr. Bilal Gümüş, "İlkeli olun ve ilkelerinizi alışkanlıklarınız haline getirin. Eğer öyle yaparsanız, toplumun daha ileri gitmiş olduğunu göreceksiniz."
Rektör Vekili Prof. Dr. Bilal Gümüş, tıp biliminin günümüze kadar olan süreç içerisinde birçok gelişim göstererek insanlığın hizmetinde olduğunu dile getirdiği konuşmasında, "Hiçbir meslek grubu yoktur ki insanın doğduğu andan, ölüm anına kadar yanında olsun. İşte bu meslek,  hekimliktir.  Galilei, 'Hekimlik aynı zamanda filozofluktur' der.  Son 30 yıla baktığımızda, tıptaki ilerlemelerin çok fazla olduğunu görüyoruz. Tıp Fakültesinin son üç yılına ait olan ders notlarım hâlâ kitaplığımda durmaktadır. Arada bir çıkarır ve nereden nereye gelmiş olduğumuzu görebilmek için bakarım. Ogün edindiğimiz bilgilerin %80-90'ının bugün artık kullanılamaz durumda olduğunu görürüm. Hekim, mesleğinin son noktasına kadar kendini geliştirmekle yükümlü olan kişidir.  Ülkemizde son yıllarda tıp konusunda, sağlık alanında önemli iyileşmeler oldu. Özellikle hastaya daha iyi bir ortam sunulması yolunda son derece iyi hastanelerin yapıldığını görüyoruz. Bu mekanların anlam kazanabilmesi için, insan faktörü ile doldurulması gerekir. Bu insan faktörü iyi yetişmiş hekimdir, iyi yetişmiş hemşiredir, ebedir, sağlık memurudur, laboratuvar teknisyenidir ve hatta iyi gelişmiş olan hasta bakıcıdır" dedi. 

Tıp Fakültesi öğretim üyelerine teşekkür eden Prof. Gümüş, "Onlar tüm bilgilerini öğrencilerimize aktardılar. Hatta öyle ki hastanın karşısında uygulama yaptırırken bile, hasta şikâyetine göğüs gererek, mesleğin sorumluluğunu üzerlerine alarak gerekli becerileri öğretmeye çalıştılar. Bu herkesin yapabileceği bir şey değildir" dedi. 
Prof. Dr. Bilal Gümüş mezunlara hitap ederek, "Ben de bir hekimim ve bunları size söylemeyi kendime bir borç ve vazife addediyorum. Tabii ki mesleğinizi en iyi şekilde yapacaksınız ama ondan önce insan olmaya çalışın. Hayata bakışınızın bir misyonu ve vizyonu olsun. İlkeli olun, ilkelerinizi alışkanlıklarınız haline getirin, Eğer öyle yaparsanız toplumun daha ileri gitmiş olduğunu göreceksiniz. Hekimliğinizi uygularken, hiçbir zaman daha çok kazanayım demeyin. Aldığınız unvanla nasıl bir miras bırakmak istiyorsanız, öyle davranın. Önemli katkı ve hizmetlerde bulunan; ahlaklı, bilgili, dürüst, üretken birisi olmak mı yoksa para kazanma duvarına merdiven dayayan biri olmak mı? Seçim sizin. Şahıs hakkına ve kamu hakkına saygılı olun. Şahıs hakkını yediğiniz zaman onunla helalleşirsiniz ama kamu hakkı konusunda kiminle helalleşeceksiniz? Devletimize sahip çıkın. Çünkü bu devlet, altı yıllık tıp eğitimi için her öğrenci başına 200-250.000 TL'ye yakın bir masraf yapmakta. Ülke bütünlüğü ve vatan kimliğinizi iyi bilin, bundan sakın ödün vermeyin. Unutmayın ki hekimlik mesleği dışında hiçbir meslek erbabı, yatağına üç kişi olarak girmez. Ama hekim; kendisi, eşi ve hastası olarak yatağına girer. Eğer hasta siz olsanız, bir hekimin nasıl davranmasını istiyorsanız, hastanıza da aynı şekilde davranın. Hekim olarak bilgisayar ekranına ve akıllı telefonlarınıza değil; hastanızın yüzüne bakın, onunla göz teması gönül teması kurun. Gelecek 20-30 yıl içinde tıp çok değişecektir. Şimdiden orada yerinizi almak için kendinizi hazırlayın, okuyun. Ahde vefayı hiç unutmayın. Burada eğitim aldığınız hastanemizden, eğitim ve hizmet kademesinden her bireyin size olan katkısını küçümsemeyin. Hekimlik hayatına atıldığınız bugünden itibaren sizlere bir meslektaşım olarak hoş geldiniz diyor, sevgilerimi sunuyorum" dedi.


Manisa Valisi Mustafa Hakan Güvençer, "Ben Manisa Valisi olarak, Türkiye Cumhuriyeti Devletinin Valisi olarak Türk tıbbıyla, Türk tıp insanlarıyla gurur duyuyorum."
Manisa Valisi Mustafa Hakan Güvençer, "Yüzümüz gülüyor, yüzümüz birbirimiz sayesinde gülüyor. Ama her şeyden önce bu genç doktor hanımlar ve doktor beyler sayesinde gülüyor. Bugün bir mutluluğu, bir gururu hep birlikte paylaşıyoruz. İnşallah bu paylaşım, bu mutluluğu bu gururu büyütecek ve çocuklarımızın önünde birer aydınlık olacak, hayatın kaçınılmaz süreçleri içerisinde karşılaşacakları bir takım engelleri aşmalarında onlara güç olacak" dedi.
Mezunlara hitap eden Vali Güvençer, "Genç doktor hanımlar, doktor beyler; bilin ki öncelikle her birimiz sizinle tarifi imkânsız bir şekilde gurur duyuyoruz. Hiç kuşkunuz olmasın ki her şeyden çok seviyoruz. Bu ortak gururu ve sevgiyi size olan çok büyük güven besliyor ve belki birazcık omuzlarınızda ağırlık hissedeceksiniz ama bu ortak gurur, bu tarifsiz sevgi ve bu mutlak güven, sizlerden çok büyük beklentileri de ifade ediyor. Eminim ki bu güzel andan aldığınız güçle, bu güveni de karşılayacaksınız. Bu konuda Allah hepinizin yardımcısı olsun" dedi. 

Türkiye Cumhuriyeti Devletinin bütün kurumları ile mezunların yanında olacağını dile getiren Güvençer, "Bu anı hiç unutmayın. Kültür olarak ne yazık ki sevgimizi, takdirimizi ifade edebilme konusunda, kelimelere dökebilme konusunda eksikliyiz. Hayatınız boyunca takdir edildiğinizi, şükran duygularıyla sarılıp sarmalandığınızı belki de çok fazla hissedemeyeceksiniz. Eğer insan olmanın gereği çerçevesinde muhataplarınızın gözlerinin içine bakıp, onların duygu derinliklerinde yaşadıklarını keşfedemezseniz, bu anı hatırlayın. Bu sevgimizin ömrünüz boyunca sizi sarıp sarmalayacağından emin olun. Ben Manisa Valisi olarak, Türkiye Cumhuriyeti Devletinin Valisi olarak Türk tıbbıyla, Türk tıp insanlarıyla gurur duyuyorum. Ülke olarak elbette pek çok eksiklerimiz var ama bu konuda mütevazı olmaya gerek yok. Bütün eksikliklere, gecikmişliklere, handikaplara rağmen; Türk tıbbı kurulan sağlık sistemi ile, sahip olduğu ekipman ile ve hepsinden de öte yetiştirdiği hekimlerle dünya tıp literatüründe hak ettiği, onurlu bir yere sahiptir. Bundan sonra sizler bu onurlu yerin sahibi, taşıyıcısı ve yükselten unsurları olacaksınız. İnşallah her biriniz çok iyi tabipler olacaksınız. Bizler sizlere diplomaları altı yıllık emeğinizin karşılığı olarak vereceğiz ama karşılığında sizden insan olmanın, tabip olmanın bütün gerekliliklerinin eksiksiz yerine getirileceğine dair taahhüdü de almış olacağız ki bu bir alışveriş olacak. Şimdiden hepinizi, anne babalarınızı kutluyorum. Çıktığınız yolda Allah hepinizin yardımcısı olsun" diye konuştu.


Ardından, Üniversitemiz Hafsa Sultan Hastanesi Başhekim Yardımcısı Prof. Dr. Asım Aslan tarafından tüm mezunlarla birlikte Hipokrat Andı okundu. 
Mezuniyet Töreni; Tıp Fakültesinden birincilikle mezun olan Dr. Tuğba Yıldırım, ikinci olan Dr. Tulga Uluğ ve üçüncü Dr. Zeynel Erdem Sarı'ya onur belgeleri ve ödüllerinin takdim edilmesi, tüm mezunların mezuniyet belgelerinin verilmesi ve kep atma ile sona erdi. 
Celal Bayar Üniversitesi © 2014 | Güvenlik ve Gizlilik